Evcil hayvan beslemenin insan sağlığına 5 faydası

Bir evcil hayvan sahibi olmak daha uzun ve daha sağlıklı yaşamanıza yardımcı oluyor?


Evcil hayvan beslemek, adeta bir dost edinmek gibidir. Evcil hayvan besleyen birçok insan onların kattığı faydalardan sıkça bahsetmektedir. Hayvanlar sadık ve sevimli olmalarının yanı sıra insanlara birçok fayda sağlamaktadır. Bu alanda çeşitli araştırmalar ve çalışmalar yapılmıştır. Hayvan besleyen insanların hayatındaki olumlu değişmeler gözlemlenmiş, hayvanların sahiplerine kattıkları faydalar belirlenmiştir. İşte evcil hayvan beslemenin insan sağlığına faydaları;

 1. 1 Sorumluluk Duygusu Kazandırıyor


  Evde hayvan beslemek, özellikler çocuklar için sorumluluk geliştirici bir özellik konumundadır. Evde hayvan beslendiğinde, ev bireylerinde birçok görev düşebiliyor. Hayvanın ihtiyaçları, maması, bakımı gibi durumlar doğuyor. Bu durumları gerçekleştirmekte ev halkına düşüyor. Genel olarak hayvanların yemlerini çocuklar vermek istiyor ve bunu bir sorumluluk olarak benimsiyorlar. Tamda burada çocuklarda sorumluluk duygusu gelişiyor. Kısacası hayvan beslenen evde genel olarak sorumluluk duygusunun kazanıldığı gözlemlenmektedir.

 2. 2 Çocuklar İçin Duygusal Gelişimi Sağlıyor


  Birçok çocuk, hayvan beslerken çok mutlu olabiliyor. Birçok birey hayvan sahiplenirken aslında bunu düşünüyordur. Hayvanlar çocuklarınız ve sizin için birer dost ve sadık bir arkadaş olabiliyor. Siz nasıl bunun farkında olabiliyorsanız, çocuklarınızda bu durumun farkında oluyor. Hayvanların onlara sadık bir dost olduklarını biliyorlar. Hayvanlarla dostluk bağı kurarak, şefkati ve dostluğunu da öğreniyor. Hayvanlarla vakit geçirerek mutlu olan çocuklar, duygusal olarak gelişimlerini de sağlamış oluyorlar.

 3. 3 Stresten ve Depresyondan Uzaklaştırıyor


  Gün içerisinde stresli zaman geçiyor olabilirsiniz. Akşam iş çıkışı evinize döndüğünüzde, eşinizle ya da çocuğunuzla zaman geçirerek rahatlayabiliyorsunuz. Tabi evinizde beslediğiniz hayvan dostlarınız da varsa stresten ve depresyondan olabildiğince uzaklaşacaksınız. Hayvanlarla vakit geçirmek, insanları rahatlatmaktadır. Bu rahatlamadan dolayı stresten de uzak kalacaksınız. Aynı zamanda kendinizi depresyonda ve yalnız hissettiğiniz durumlarda da sadık dostunuz ile oyun oynayıp vakit geçirebilirsiniz. Bu zaman dilimi size çok şey katacaktır.

 4. 4 Sosyalleşmeyi Sağlıyor


  Evcil hayvan sahiplerinin sorumluklarından dolayı sosyalleşmeleri de artacaktır. Hayvan sahibi bir insan sürekli evde duramaz. Hayvanını gezdirmek ve onunla yürüyüşe çıkmak için dışarı çıkacak ve hatta bu sebeple farklı insanlarla tanışacaktır. Aynı zamanda hayvanınızın ihtiyaçlarından dolayı birçok farklı insanla sohbet edeceksiniz. Bu durumda sosyalleşmeniz artacaktır.

 5. 5 Hareketli Olmanızı Sağlıyor


  Bir köpeğiniz ya da kediniz varsa, gün içerisinde çok fazla hareketli olabiliyorsunuzdur. Kediler ve köpekler sürekli oyun oynamak ister. Sizde onlarla zaman geçirirken spor yapmış olursunuz. Bunun yanı sıra onları gezdirmek için dışarı çıkardığınızda, sizde yürüyüş yapmış oluyorsunuz. Kısacası hayvan beslemek spor yapmanızı ve hareketli kalmanızı da sağlıyor.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Harika Harika
1
Harika
Nefret Nefret
0
Nefret
Komik Komik
0
Komik
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Duygusal Duygusal
0
Duygusal
Şirin Şirin
0
Şirin
Neşeli Neşeli
0
Neşeli

0 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar

Yorum

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı