Elde, tencerede kumaş boyasıyla pantolon nasıl boyanır?

Kullanımı oldukça basit olan kumaş boyasıyla pantolon boyandığını biliyor muydunuz? Rengi solmuş ve yıpranmış eski pantolonları elde, tencerede ve çamaşır makinesinde boyayarak yepyeni hale getirebilirsiniz.


Elde, tencerede kumaş boyasıyla pantolon nasıl boyanır?

Kumaş boyasıyla pantolon boyamak oldukça pratik ve ekonomiktir. Rengi siyah pantolonlar zamanla koyu gri ve füme rengine döner. Bu nedenle giyilmez, hatta atılır. Her renkte satılan kumaş boyası genelde toz formdadır. Pantolon dışında gömlek, kaban, tişört ve şortlar da boyanabilir.

Kumaş boyasıyla pantolon nasıl boyanır diye soranlar için malzemeleri listeledik. Boyama işlemi için renk sabitleyici, kumaş boyası ve çamaşır makinesi gerekiyor. Elde boya yapmak isteyenlerin ise iki tane kovaya ihtiyacı var. İçeriğimizdeki boyama tekniği tek renk içindir. Hangi kıyafetin boyanacağı karar verildikten sonra o kıyafetin renginden 1–2 ton daha koyu kumaş boyası alınır. Kot pantolon, ceket, palto ve montlarda elde boyamak kalıcı sonuçlar verir. Elde boyamalar için eldiven takılması şart. Çamaşır makinesinde boyanacaksa eğer kumaş boyası ayrı bir yerde suyla karıştırılmalıdır. Ardından makinenin gözüne koyulabilir.

Elde Pantolon Boyama İşlemi Nasıl Yapılır?

Elde pantolon boyama işleminden önce eldiven takılmalı ve etrafa kâğıt veya naylon serilmelidir. Bu işlemde iki tane kova gerekir. Birinci kovanın içine pantolon yerleştirilir ve yarım kilo toz kumaş boyası atılarak, karıştırılır. Yaklaşık iki buçuk saat beklenir. Ardından pantolon ikinci kovaya alınır ve üzerine 10 litre kadar su eklenir.

İyice ovalanan pantolonun üzerine göz kararı tuz atılır. Bunun nedeni rengi kalıcı hale getirmektir. Son işlemde ise pantolon iyice durulanır ve güneş almayan bir alanda kurutulur. Kuruyan pantolona ters ütü yapılır. Günün sonunda pantolon eskisinden daha yeni görünür.

Tencerede Pantolon Boyama İşlemi Nasıl Yapılır?

Bir bardak kaynar suyun içine toz formdaki kumaş boyası karıştırılır. Pantolonun hiçbir yeri kuru kalmayacak şekilde ıslatılır. Leğene ılık su, kumaş boyası ve 1 yemek kaşığı tuz eklenip, karıştırılır. Sonrasında pantolon leğene bastırılır ve bir çubuk yardımıyla karıştırılır. Boyayı iyice çeken pantolon tencereye alınarak 40 dakika kaynatılır. Süre sonunda ocaktan alınan tencerede 1 saat daha beklenir. Tencerede pantolon boyama işleminde pantolonun güneş görmeyen bir yerde kuruması gerekir. Kuruma sonrası ters çevrilip, ütülenir.

Çamaşır Makinesinde Pantolon Boyama İşlemi Nasıl Yapılır?

Kumaş boyası rengi solmuş, aşınmış giysileri geri döndürür. Fakat zarar görmemek için her üç uygulamada da eldiven takılması gerekir. Çamaşır makinesinin gözüne yaklaşık 400–500 gram kumaş boyası dökülür ve 40 dereceye alınarak, pantolon yerleştirilir. Yıkama esnasında makineye toz deterjan eklenir. Çamaşır makinesinde pantolon boyama tıpkı diğer yöntemlerde olduğu gibi güneşsiz bir alanda pantolon kurutulur.


0 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar

Yorum