Mutluluk seviyenizi artırmak için uygulayabileceğiniz yöntemler

Her gün kendinizi daha mutlu hissetmeniz için yapabileceğiniz şeyleri sizler için derledik.


Mutlu seviyenizi artırmak için uygulayabileceğiniz yöntemler

Mutlu olmak insanoğlu için gerekli olan duygulardan bir tanesidir. Mutluluk her insana yakışır. Gün içerisinde birçok sıkıntılı ve stresli durumlarla karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu durumlar mutsuz olmanızı ve gün boyu negatif olmanızı sağlayacaktır. Böyle durumlar hemen herkesin karşılaştığı sorundur. Bu tür durumlarda kendimizi iyi hissedemeyiz ve işimizde dahi başarısız olabilir. Fakat mutlu olan bireylerde bu durum böyle değildir. Mutlu olan bir insan her anlamda daha avantajlıdır. Örneğin çalışma isteği olur ve kendini daha enerjik hisseder. Bu durum bile sizin gününüzün daha iyi geçmesine neden olmaktadır. Mutlu olmanızla en alakalı durum ise vücudunuzun salgıladığı serotonin hormonudur.

Mutluluğunuzu Artırmanın 8 Kanıtlanmış Yolu

Serotonin hormonu, mutluluk hormonu olarak adlandırılmaktadır. Serotonin hormonunu destekledikçe daha mutlu olacağınızdan emin olabilirsiniz. Peki bu serotonin hormonu nasıl desteklenir ve nasıl mutlu olursunuz? İşte o yöntemler;

Masaj seanslarınız olsun

Masajın insan sağlığına faydası oldukça fazladır. Bu faydalar sadece fiziksel değildir. Zihinsel olarak ta birçok faydası bulunmaktadır. Masaj etkili yapıldığında rahatlama ve mutluluk sağlama açısından oldukça etkili olmaktadır. Masaj sayesinde kendinizi daha iyi hissedecek ve daha mutlu olacaksınız. Masajın mu faydalı birçok uzman tarafından dile getirilmiştir. Özellikle stresten arınmak için sıkça önerilmektedir. Daha mutlu zamanlar yaşamak için güzel bir masaj seansı ayarlayabilirsiniz.

Güneşle aranızı açmayın

İnsan sağlığına faydalı olan doğal yolların başında güneş ışını gelmektedir. Vücudumuz için D vitamini oldukça önemlidir. Güneş ışınlarından faydalanarak D vitamini alabiliriz. Vücudumuza aldığımız D vitamini serotonin hormonunun salgılanmasında da oldukça etkilidir. Serotonin hormonuna katkı sağladığı için kendinizi daha mutlu hissedeceksiniz. Aynı zamanda son yıllarda sıkça görülen stres ve depresyon gibi durumlar içinde oldukça etkilidir. Bu durumlardan uzak kalmak ya da bu durumlarla baş etmek için güneş ışınlarından yararlanmanız önerilir.

Egzersiz yapın

Egzersizin faydaları oldukça fazladır. fakat şu bir gerçektir ki stres seviyenizi ciddi oranda düşürmektedir. Düzenli olarak egzersiz yapan bireylerde stres oranı oldukça düşüktür. Egzersiz yapmak vücudun serotonin hormonu salgılamasına yardımcı olur. Bundan dolayı stres seviyeniz oldukça azalacaktır. Özellikle yürüyüş ve vücudu hareketlendirecek aerodinamik hareketler oldukça etkili olacaktır. Düzenli olarak egzersiz yaparak daha mutlu bir hayat yaşayabilirsiniz.

Düzenli uyuyun

Mutluluk için gerekli olan bir diğer hormon ise dopamindir. Dopamin, vücudunuz için oldukça önemlidir. Özellikle daha mutlu olmanız için dopamin gereklidir. Dopamin hormonunu dengede tutmak için düzenli bir uykuya sahip olmalısınız. Geç uyuduğunuzda ya da çok geç uyandığınızda dopamin değerleriniz farklılık gösterebilir. Aynı zamanda uyku düzeni olmayan bireyler çok geç saatlerde uyanmaktadır. Bundan dolayı vücutta halsizlik ve sersemlik durumu oluşur. Bundan dolayı kendinizi mutlu hissetmeniz pekte mümkün olmayacaktır.

Müzik dinleyin

Müzik ruhun gıdasıdır derken kimse şaka yapmıyordu… Müzik dinlenmeniz ve kendinizi daha iyi hissetmeniz için oldukça önemlidir. Ruhumuzun beslenmesi için müziğe ihtiyaç duyarız hatta duymalıyız. Yapılan birçok araştırma müzik dinleyen bireylerin beyinlerindeki dopaim sentezinde artış olduğunu göstermektedir. Bunun için kendinizi iyi hissedeceğiniz müzikler dinleyebilirsiniz. Karamsar müziklerden ziyade, kendinizi daha iyi hissedeceğiniz hareketli müzikleri seçin.

Sosyalleşin

Yalnız yaşayan bireylere göre sosyalleşen ve kalabalık çevresi olan kişiler daha mutludur. Bu durum doğruluğunu kanıtlamıştır. Bunun için sosyalleşin ve arkadaş ortamınızda eğlenin mutlu zamanlar geçirin. Güne mutlu bir olayla başladığınızda, gününüz muhtemelen oldukça iyi geçecektir. Bu durumda buna benzer. Arkadaş ortamınızda eğlenceli zamanlar geçirmeniz size enerji kazandıracaktır. Yaşadığınız o mutluluklar sizin daha uzun süre mutlu olmanıza yardımcı olacaktır.

Protein almayı ihmal etmeyin

Protein insan sağlığının en temel gereksinimlerindendir. Protein alındığında mutluluğunuzu da desteklemiş olacaksınız. Alınan proteinler vücuttaki serotonin seviyesinin artmasında yardımcı olacaktır. Özellikle hayvansal gıdalar oldukça etkili olacaktır. Bunun için protein almayı ihmal etmemelisiniz. Kırmızı et, yumurta, beyaz et, süt ve süt ürünleri oldukça etkili olacaktır.

Hobileriniz olsun

Hobiler insanlar için adeta meditasyon gibidir. Özellikle sevilen bir hobiyi yapmak insanoğluna çok fazla fayda sağlamaktadır. Gün içerisinde yoğun tempolu işlerde çalışıyor olabilir. Bundan dolayı stresli, bir o kadarda yorgun olabilir. Bu durum mutsuz olmanıza neden olacaktır. Uğraşmaktan keyif aldığınız hobilerinize zaman ayırarak bu sorunun üstesinden gelebilir, kendinizi gün boyu daha mutlu hissedebilirsiniz.


0 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar

Yorum