Erkekler için 4 adımda doğru takım elbise seçme rehberi

Takım elbise iş hayatınızda olduğu kadar sosyal yaşantınızda da sizi şık ve etkileyici kılan en özel kıyafetlerden biridir. Bundan dolayı, takım elbise seçiminde her zaman özenli davranmanız, bulunduğunuz ortamlarda daha çok ilgi çekmenize yardımcı olur.


Erkekler için 4 adımda doğru takım elbise seçme rehberi

Yeni bir takım elbise satın almaya karar verdiğinizde vücut tipinizi tanımalı ve beden ölçülerinizi doğru bir şekilde tespit etmelisiniz. Takım elbise alırken dikkat etmeniz gereken pratik ipuçları aşağıdaki gibi sıralanabilir:

Takım Elbise Seçimi Nasıl Olmalı?

1- Vücut Tipinizi Tanıyın

Vücut tipine göre takım elbise seçmek çok önemlidir. İri yapılı bir vücuda sahipseniz ince kumaşlar, koyu renkler ve dikey çizgiler size uygun bir seçim olabilir. Eğer boyunuz uzun ve zayıf bir görünüşünüz varsa daha karizmatik kumaşlarla tasarlanmış açık renkli modelleri tercih edebilirsiniz. Ayrıca, uzun boylu erkeklerin takım elbiselerinde mutlaka 3 düğme bulunması gerektiğini unutmamalısınız. Tam tersi, boyunuz kısaysa fazla desenli modellerden kaçınmalı ve dikey çizgili modellere öncelik vermelisiniz.

2- Ürün Etiketini Kontrol Edin

Takım elbiselerin etiketlerinde kullanılan elyafın inceliğini belirten sayılar vardır. Bu sayıların değerinin yüksek olması elyaf liflerinin daha ince olduğunu ifade eder. Dolayısıyla, takım elbisenin kumaşı da aynı oranda daha ince ve pürüzsüz olur. Bu yüzden beğendiğiniz bir takım elbisenin etiketini mutlaka kontrol etmeli ve ürünün hangi malzemelerden yapıldığını öğrenmelisiniz.

3- Doğru Renk ve Desenleri Tercih Edin

Siyah, koyu lacivert veya koyu gri gibi renkli takım elbiseler her ortama uyum sağlamanıza yardımcı olur. Bu yüzden, gardırobunuzda mutlaka bunlara yer vermelisiniz. İş toplantılarında, özel gecelerde ve davetlerde şık bir duruş için düz renkli çizgisi modelleri tercih etmelisiniz. Biraz daha canlı bir görünüm isterseniz çizgili takım elbiselere öncelik verebilirsiniz.

4- Son Kontrolleri Mutlaka Yapın

Takım elbise satın alırken son kontrol esnasında bazı ölçülere dikkat etmelisiniz. Takım elbise yakası gömlek yakasından 6,5 mm daha yukarıda olmalıdır. Kollarınızı başınızdan yukarı kaldırdığınızda ceketinizin yukarı kalkmaması ve gömleğinizin kollarının sadece 1,2 cm’sinin görünmesi gerekir. Son olarak pantolonunuzu giydiğinizde belinize uygun olduğundan emin olmalısınız. Diğer yandan, takım elbisenin pantolon paçası dümdüz aşağıya kadar inmelidir. Pantolon paçasının ayakkabı topuğunun üst kısmına hafifçe dokunması yeterlidir. Ancak, daha aşağıya sarkmamasına dikkat etmelisiniz.

Takım elbise seçerken mevsime uygun olmasına dikkat etmelisiniz. Mevsime uygun olmayan çok kalın veya çok ince takım elbise seçimi tuhaf bir görünüm elde etmenize neden olabilir. Ayrıca, takım elbise satın almak için kaliteyi mutlaka göz önünde bulundurmanız gerekir. Böylece, beğendiğiniz bir kıyafeti uzun yıllar kullanma ihtimaliniz artar.


0 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar

Yorum