Göz ağrısı neden olur ve göz ağrısına ne iyi gelir?

Göz ağrısı, birçok farklı durumun belirtisidir. Bu koşullardan bazıları nispeten iyi huyludur ve uygun evde tedaviyi takiben düzelebilir. Diğerleri çok daha ciddidir ve acil tıbbi tedavi gerektirebilir.


Göz ağrısı neden olur ve göz ağrısına ne iyi gelir?

Göz ağrısı, zaman zaman birçok insanda görülmektedir. Çoğu zaman ciddi olmayan bu ağrılar, birçok insanı mağdur etmektedir. Göz ağrısı, göz kapağında, çevresinde ve araka tarafında oluşarak insanı rahatsız eden bir durumdur. Bu ağrıların oluşmasında birçok etken bulunmaktadır. Hastalıklardan, genetik yapıdan ve birçok farklı sebepten kaynaklanan bu ağrılar çoğu zaman ciddi olmasa da katlanılmayacak kadar şiddetli de olabilmektedir.

Göz ağrısı çoğu zaman ciddi olmayabilir ancak şiddetli ağrılar gözde bir hasarın oluşabileceğinin de habercisi olabilmektedir. Gözünüzde ciddi ağrılar oluştuğunda ilk olarak bir hekime danışmanız gerekmektedir. Çoğu zaman bu ağrılar geçici ve kısa süreli olmaktadır. Fakat göz ağrınızı tekrar yaşamamak ve yaşadığınızda ise hemen kurtulmak için bilmeniz gereken hususlar vardır. İlk olarak göz ağrısına neden olan durumları ardından ise göz ağrısına iyi gelen yöntemleri öğrenmelisiniz.

Göz Ağrısı Neden Olur?

İşte göz ağrısına neden olan durumlar ve göz ağrısına iyi gelen yöntemler;

Migren

Migren, bir tür baş ağrısı hastalığıdır. Migren hastaları, birçok kez şiddetli baş ağrısına maruz kalırlar. Bu durumda ise göz ağrısının da oluşması muhtemeldir. Migrene bağlı olarak başta oluşan ağrılar, tek bir göze ya da iki göze birden vurabilir. Bu durumda gözlerde şiddetli ağrılar oluşabilmektedir. Bazen tek gözün bazen iki gözün ağrıdığı gibi bazen de göz çevresinde veya gözün arka kısmında ağrılar oluşabilmektedir.

Telefon ve Bilgisayar Kullanımı

Telefon ve bilgisayar kullanımı da gözde ağrı oluşmasının ana nedenleri arasındadır. Telefon, bilgisayar ve televizyon gibi ışık saçan cihazları uzun süre kullanmak, gözde ağrı oluşumuna neden olmaktadır. Özellikle yaşlı bireylerin uzun süre televizyon izlemelerinde, gözlerinde ağrı meydana gelecektir. Bunun için televizyonu çok yakın mesafeden izlememeli ve telefon, bilgisayar başında çok fazla zaman geçirilmemelidir.

Göze Yabancı Cisim Kaçması

Birçok insanda görülen göz ağrısının en temel nedeni, göze yabancı maddelerin kaçmasıdır. Kirpik, toz, makyaj malzemeleri ve bakterilerin göze kaçması durumunda gözde tahriş, kızarıklık ve yanma görülebilmektedir. Gözünüzü çok fazla ovalamanızda göz ağrısına neden olabilmektedir. Elinizde bulunan bakteriler, gözünüzde yanma ve tahriş oluşumuna neden olabilir. Bunun için kullandığınız havlunun ve ellerinizin temiz olduğundan emin olun. Makyaj yaparken gözünüze kaçırmamaya dikkat edin.

Sinüzit

Sinüzit rahatsızlığı olan birçok insan, göz ağrısı ile birçok kez karşılaşmıştır. Sinüzit hastaları, göz ve baş ağrısı yaşamamak için oldukça dikkatli olmalıdırlar. Sinüslerin enfeksiyonu durumunda göz arkasında basınç artması meydana gelebilir. Bu durumda ise bazen tek gözde bazen ise iki göz ağrı meydana gelebilir. Özellikle ıslak saçla beklemek ve soğuktan kafayı korumamak gibi durumlar görülebilir.

Tansiyon

Glokom olarak bilinen göz tansiyonun yükselmesi durumunda gözde ciddi ağrılar ve sancılar oluşabilir. Göz ağrısının oluşmasındaki en birinci sebep, göz tansiyonunun yükselmesidir. Göz tansiyonun yükseldiği durumlarda gözde ağrı görüldüğü gibi mide bulantısı, bulanık görme, baş ağrısı ve baş dönmesi gibi durumlarda görünmektedir.

Göz Ağrısına Ne İyi Gelir?

Göz ağrısının oluşmasına neden olan en temel faktörler bunlardır. Şiddetli göz ağrılarının oluştuğu durumlarda bir hekime danışmak, sizin için en etkili yöntem olacaktır. Fakat gözünüzde ciddi olmayan fakat sizi rahatsız eden ağrılar oluştuğunda, uygulayacağınız doğal yöntemlerle ağrınızı dindirebilirsiniz. İşte göz ağrısına iyi gelen doğal yöntemler;

Soğuk Temas

Gözünüze soğuk kompres yaparak ağrınızı azaltabilirsiniz. İlk olarak şunu bilmelisiniz ki gözünüze soğuk cismi direkt uygulamamalısınız. Bir buz parçasını bir bez parçasına sararak göz çevrenize masaj yapabilirsiniz. Bunun dışında soğuk bir suya bezinizi batırarak göz çevrenizde yavaşça ve aynı yere sabitlemeden uygulayabilirsiniz. Bu işlemi yaparak gözünüzdeki ve göz çevrenizdeki ağrılardan kurtulabilirsiniz.

Gözlük

Gözlük kullanımı bazı insanlar için oldukça önemlidir. Doktor tarafından dinlendirici gözlük alan kişiler, gözleri ağrıdığı zaman o gözlüğü kullanabilir. Aynı zamanda kontak lens kullanan bireylerde lenslerini çıkararak gözlük kullanabilirler. Kontak lensler göz kornealarını yorabilmektedir. Göz kornealarını dinlendirmek için lensleri çıkararak gözlük kullanılabilir.

Göz Banyosu

Gözün ağrıdığı birçok durumda göze yabancı cisim kaçmış olabilir. Gözün ağrıdığı bu durumlarda gözünüzü temiz su ile yıkayabilirsiniz. Aynı zamanda uzaman kişilerden yardım alarak göz serumları da kullanabilirsiniz. Bu durumda gözünüzdeki yabancı cisimden kurtulabilir ve gözünüzdeki ağrıyı dindirebilirsiniz.

Göz Dinlendirme

Gözünüz çoğu zaman yorulduğu için ağrımaktadır. Aslında bu ağrılar size gözünüzün bir mesajı olabilir. Siz farkında olmadan bilgisayar ve telefon başında saatlerce zaman geçirebilirsiniz. Bu zaman zarfında gözleriniz çok fazla yorulacaktır. Yorulan gözlerinizi dinlendirerek ağrıdan kurtulabilirsiniz. Bunun için ilk olarak her şeyi bırakarak bir yere uzanın veya oturun. Ardından gözlerinizi kapatarak bekleyin. Böylece gözleriniz ışığa maruz kalmayacak ve dinlenecektir. Göz ağrınızdan da muhtemel bir şekilde kurtulacaksınız.

Soğuk Patates

Çiğ patates göz ağrısı için oldukça etkili bir yöntemdir. Göz ağrılarınız için 1 adet patates etkili olabilir. Bunun için bir adet patatesi iyice yıkayın ve ortadan ikiye kesip dolaba koyun. Biraz soğuyan patatesleri dolaptan alarak göz kapaklarınızın üzerine yerleştirin. 10 dakika kadar bekleyin ve ardından patatesleri alın. Patates içerisindeki maddelerden dolayı gözlerdeki iltihabı alır. Aynı zamanda gözlere rahatlama hissi verir. Gözünüz ağrıdığı zaman bu işlemi uygulayabilirsiniz. Aynı zamanda bu işlemi haftada 2-3 kere uygulayarak gözlerinizde oluşacak olan ağrıyı engellemiş olursunuz.


0 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar

Yorum