Para biriktirmenin püf noktaları neler?

Ne kadar para kazanırsanız kazanın, finansal israfı sınırlandırarak para biriktirmek her zaman daha iyi durumda olmanızı sağlayacaktır. Daha fazla para biriktirdiğinizde, yatırım yapacak daha çok paranız olur. Pekiyi para biriktirmek için dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Para biriktirmenin püf noktalarını sizler için derledik.


Para biriktirmenin püf noktaları neler?

Paraya çok fazla değer vermiyor olabilirsiniz ve bu durum gayet normal. Fakat yaşam standartlarını artırmak ve geçimi sağlamak için paranın önemi de oldukça büyüktür. Birçok insan birikim hedeflerine ulaşmak için çoğu zaman sıkıntı yaşamaktadır, birikim yapamamakta ve çok fazla para harcamaktadır. Aslında hedeflediğiniz birikimleri yapmak, tamamen sizin elinizde. Hedeflediğiniz birikimleri yapmanız için uygulamanız gereken ve dikkat etmeniz gereken birçok kural vardır. Bunları uygulayarak istediğiniz birikimleri elde edebilirsiniz. İşte para biriktirmenin püf noktaları;

Kolayca Para Biriktirmenin Püf Noktaları

Kendinize hedef belirleyin:

Başarıya giden yollardan bir tanesi de hedef belirlemektir. Hedefi olan insanların planları ve tutumları daha başarılı olmaktadır. Kendinize bir miktar hedef belirleyebilirsiniz. Biriktirmek istediğiniz miktarı belirlemelisiniz. Hedefinizi bildiğiniz sürece daha verimli biriktirme yapacaksınız. Hedefinize ne kadar ilerlediniz ve ne kadar biriktirmeniz gerektiği hakkında daima bilgi sahibi olun. Aynı zamanda hedeflerinizin gerçekleşeceğinden emin olun ve inanarak biriktirmeye devam edin. Zamanı geldiğinde hedefinize ulaşmış olacaksınız.

Gelir gider bütçesi tutun:

Gelirinizden ve tüm giderlerinizden haberdar olmalısınız. Paranızın nereye gittiğinin farkında olursanız, kısıtlamalarınızı da rahatlıkla yapabilirsiniz. Bunun için giderlerinizi detaylı olarak listelemelisiniz. Tüm giderlerinizi en ince ayrıntısına kadar listeleyin. Böylelikle gereksiz harcamaların farkında olur ve harcamalarınızı kısabilirsiniz.

İhtiyaçlarınızdan fazla alışveriş yapmayın:

Birçok insan alışverişe çıktığında aklında olmayan birçok ürünü satın alabiliyor. Fiyatı her ne kadar olursa olsun yapılan ihtiyaç dışı harcamalar sizin birikiminizi kısıtlamaktadır. Bunun için yapmanız gerekenler oldukça basit. Özellikle alışverişe çıkmadan önce liste oluşturmalısınız. Tam anlamıyla ihtiyacınız olan ürünleri listenize yazmalı ve o ürünlerin dışına çıkmamalısınız. Liste oluşturarak dışarı çıkmanız sizin için daha etkili olacaktır. Bu sayede ihtiyaçlarınızın dışına çıkmayacaksınız.

Daima planınız olsun:

Plansız yapılan harcamaların büyük bir kısmı ihtiyaç dışıdır. Özellikle geneli kapsayacak bir planınız olsun. Gerçek ihtiyaçlarınızı belirleyin. Daima o ihtiyaçlarınıza göre alışveriş yapın. Birikim yapıp hedeflerinize ulaşmak istiyorsanız planınızın dışına çıkmamalısınız. Planınızı daima kontrol etmenizde yararınıza olacaktır. Önceden ihtiyacınız olan ancak şu an ihtiyaç duymadığınız ürünler olabilir. O ürünleri plan dışında bırakarak fazla harcamalardan kurtulabilirsiniz.

Fazla harcama yapmanızı sağlayan alışkanlıklarınızdan kurtulun:

Birçok insan kendisine hem maddi hem de manevi yönden zarar veren durumlarla karşı karşıya. Özellikle sigara bu durumlardan sadece bir tanesi. Sizin fazla para harcamanıza neden olan durumlardan kurtulmalısınız. Sigara gibi zararlı alışkanlıklarınız varsa bırakmalısınız. Sigarayı bıraktığınız durumda birikim yapmanız daha kolay olacaktır. Bunun yanı sıra yüksek ücretler ödediğiniz telefon veya internet paketinizi düşürebilir ve daha küçük ücretler ödeyebilirsiniz.

Ek gelir olacak yöntemler deneyin:

Gelirinizin artması, sizin birikim yapmanızı daha kolay bir hale getirecek. Kendine ek gelir sağlayacak işler belirleyin. Kendi işinizin haricinde yapabileceğiniz birçok iş vardır. Bunların farkına varmalı ve bir ek gelir kapısı oluşturmalısınız. Oluşturduğunuz bu ek gelir kapısından gelen gelirin tamamını birikiminiz için kullanabilirsiniz. Böylece hedeflerinize daha kolay ulaşacaksınız.

‘Hayır’ demeyi öğrenin!

Birçok insan Hayır kelimesi söylemekten rahatsız olmaktadır. Gerçekten ‘Hayır’ demeyi öğrenmelisiniz. Hayatınızda çoğu zaman hayır demeniz gereken zamanlar olmasına rağmen, siz öyle bir yaklaşım göstermiyorsanız büyük kaybınız var demektir. Maddi açıdan da hayır demeyi öğrenmelisiniz. Birikim yaptığınız dönemde arkadaşlarınız tarafından geziye çağrıldığınızda hayır demelisiniz. Hedeflerinizden sizi geri bırakacak bu geziye hayır demelisiniz. Hedeflerinizin sizin için daha ön planda olması gerektiğini unutmayın. Aklınızda daime hedefleriniz olsun. Özellikle harcama yapmanız gereken durumlarda hedeflerinizi göz önünde bulundurun. Böylece harcamalarınızı kısacak ve daha etkili bir birikim yapacaksınız.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Harika Harika
0
Harika
Nefret Nefret
0
Nefret
Komik Komik
0
Komik
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Duygusal Duygusal
0
Duygusal
Şirin Şirin
0
Şirin
Neşeli Neşeli
0
Neşeli

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar

Yorum

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı