Portakal kabuğunun faydaları nelerdir ve nasıl değerlendirilir?

Çoğu insan portakal kabuğunu soyduktan sonra çöpe atar. Maalesef portakal kabuğunun pek bilinmeyen faydaları vardır. Aşağıdaki faydalardan bazıları, neden portakal kabuğunuzu atmamanız gerektiğine dair bir fikir olabilir.


Portakal kabuğunun faydaları nelerdir ve nasıl değerlendirilir?

Kış ayalarının vazgeçilmez meyvelerinden olan portakal, lezzetinden ve sağlığa olan faydalarından dolayı sıkça tüketilmektedir. Soyularak yendiği gibi suyunu sıkarak da tüketebiliyoruz. Portakalı tükettikten sonra kabuğunun da bir şekilde değerlenmesi oldukça iyi olacaktır. Portakalın faydaları olduğu gibi kabuğunun da faydaları bulunmaktadır. Portakalın kabuğunu birçok farklı şekilde değerlendirebilirsiniz.

Portakal Kabuğunun Faydaları Neler? Nasıl Değerlendirilir?

İşte portakal kabuğunun faydaları ve değerlendirme yöntemleri;

Cilt Sağlığına Etkisi (Portakal Kabuğu Maskesi)

Portakal kabuğunun içerisindeki güçlü antioksidanlardan dolayı cilde olan etkisi bir hayli fazladır. Cilt maskesi yaparak kullanıldığında birçok fayda sağlayacaktır. Daha temiz ve pürüzsüz bil cilt için birçok insan portakal kabuğu maskesini kullanmakta ve önermektedir. Bu faydasının yanı sıra cilde sıkılaştırma katarak erken yaşlanmayı ve oluşacak olan kırışıklıkların önüne geçmektedir.

Portakal kabuğu maskesinin hazırlanışı;

Portakal kabuğu maskesi için önemli olan iki ana madde lazım. Bir tanesi portakal kabuğu ve bir diğeri ise 1 yemek kaşığı bal. Bu iki gıdanın yanı sıra maskesine 1 yemek kaşığı kadar yulaf ezmesi de ekleyebilirsiniz. Maskenizi hazırlamadan önce portakal kabuklarınızı rendelerin ya da çok küçük parçalar haline gelinceye kadar doğrayın. Bu işlemin ardından portakal kabuklarınızı bir kabı içerisine alarak bir yemek kaşığı bal ve bir yemek kaşığı yulaf ilave edin. Karışımı iyice karıştırın ve harmanlanmasını sağlayın. Ardından maskenizi yüzünüze sürerek 30 dakika bekleyin. Ardından soğuk su ile durulayın.

Yağ yakımını hızlandırır:

Portakal kabuğu içerisindeki yüksek antioksidanlardan dolayı yak yakımını da hızlandırmaktadır. Özellikle kilo vermek isteyenler ve fazla kilolarından kurtulmak isteyenler için oldukça etkili olacaktır. Portakal kabuğunun bu etkisinden yararlanmak için portakal çayını tüketebilirsiniz. Portakal kabuklarınızı kurutarak ağzı kapalı bir kabın içerisinde saklayın. 1 bardak kaynamış suyun içerisine birkaç parça portakal kabuğu ekleyin ve demlenmesi için 7-8 dakika bekleyin. Ardından afiyetle tüketin.

Diş lekelerini giderir:

Diş lekeleri, özellikle çok fazla kahve ve sigara tüketen insanların büyük sorunu olmuş durumda. Durum böyle olunca bir çözüm arayışına girilmektedir. Dişlerde oluşan sarı lekeleri gidermek için en etkili yöntemlerden bir tanesi de portakal kabuğudur. İçerisindeki bileşen ve maddelerden dolayı dişin lekelerden arınmasında oldukça etkili bir rol oynamaktadır. Bunun için bir parça portakal kabuğu yeterli olacaktır. Portakala kabuğunun iç beyaz kısmınızı dişlerinize sürün ve 3 dakika bekleyin. Ardından ağzınızı çalkalayın. Bu işlemi 2-3 gün uyguladıktan sonra dişlerinizdeki farkı hissedeceksiniz.

Bağırsak sağlığı için oldukça etkilidir:

Lif ve posa kaynağı bakımından oldukça zengin olan portakal kabuğu, bağırsak sağlığı için de oldukça etkilidir. Özellikle kabızlık problemleri yaşayanlar portakal kabuğu çayı ile rahatlama sağlayabilirler. Bağırsaklardaki zararlı bakterilerden de kurtulmak isteyenler için portakal kabuğu çayı oldukça etkili olacaktır.

Kansere karşı kalkan görevi görür:

Portakal kabuğunun sağlığa olan faydaları oldukça fazladır ancak en önemli faydasına kansere karşı koruyucu olmasıdır. Portakal kabuğunun sayısız faydasından hemen herkes haberdar değil. Fakat kansere karşı koruyucu olduğunu öğrendikten sonra sizde portakal kabuğunu tüketeceksiniz. Portakal kabuğu içerisindeki bileşenlerden dolayı kanser hücrelerinin büyümesini yavaşlatmaktadır. Bunun için kansere karşı koruyucu bir yapısı olmaktadır.

Ortamdaki kötü kokuyu yok eder:

Portakal kabuğunun en güzel faydalarından bir tanesi de sanırım bu olacaktır. Odalarınızdaki ve lavabolarınızdaki kötü kokulardan kurtularak daha ferah bir yaz kokusu etkisi yaratabilirsiniz. Bunun için yapmanız gerekenler oldukça basit. Güneşte kurutmuş olduğunuz portakal kabuklarınızı bir kabın içine koyarak, kapağı açık bir şekilde kokusunu salmasını istediğiniz odalara koyabilirsiniz. Bu sayede hem kötü kokulardan kurtulacaksınız hem de odanızda ferah bir yaz esintisinin oluşmasını sağlayacaksınız.

Portakal kabuğu tozu ile çeşitli tatlılar yapabilirsiniz

Portakal kabuğunun en çok yakıştığı tatlılar kuşkusuz aşure ve kektir. Önceden kurutulmuş portakal kabuklarınızı toz haline getirerek keklerinizde, aşurenizde veya çeşitli tatlılarınızda kullanabilirsiniz. Kuruttuğunuz portakal kabuklarını toz haline getirerek muhafaza edebilirsiniz. İhtiyacınız olduğu zaman toz portakal kabuğunuzu kullanabilir ve sayısız faydalarından yararlanabilirsiniz.

Portakal Kabuğunu Tüketme Şekilleri

Portakal kabuğunuzu farklı şekillerde kurutabilir ve farklı şekillerde de tüketebilirsiniz. En yaygın olarak kullanılan kurutma şekli, güneşte kurutmadır. Bunun için portakal kabuklarınızı parçalayın ve güneş gören temiz bir yerde kurutun. Bu işlemin yanı sıra fırında da kurutabilirsiniz. Kuruttuğunuz portakal kabuklarını ağzı kapağı bir kabın içerisinde sağlayabilirsiniz. Kuruttuğunuz kabukları toz haline getirerek yaş pastalarınızda, keklerinizde, aşurelerde ve çeşitli tatlılarda kullanabilirsiniz. Özellikle soğuk kış aylarından korunmak için ve hız yağ yakımı için portakal kabuğu çayını tüketebilirsiniz. Çayınızı tatlandırmak için içerisine tarçında ekleyebilirsiniz.


0 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar

Yorum