Siyah turp cilt ve vücut sağlığı için neleri vadediyor?

Siyah turp, cilt ve vücut sağlığını artıran ve koruyan doğal bir ilaçtır. Bu yazımızda siyah turpun etkileyici performansına inanamayacaksınız. İşte detaylar…


Siyah turp cilt ve vücut sağlığı için neleri vadediyor?

Siyah turp, turpgiller familyasından olup tam bir antioksidan hazinesidir. Diğer türlerine göre farklı yetişen bu sebze özellikle Osmaniye bölgesinde hasat edilir. Ekimi tamamlandıktan 4 ay sonra toplanır. Bu mucize sebze saç ve cilt sağlığını korur. Bağışıklığı güçlendirir ve vücudun direncini artırır. Besin değerleri zengin ve sağlıklıdır. Kış mevsiminde bolca tüketilmesi tavsiye edilir. Haberimizin devamında siyah turp cilt ve vücut sağlığı için neleri vadediyor sorusunun yanıtlarını bulabilirsiniz.

Siyah Turp Cilt Sağlığı İçin Neleri Vadediyor?

Genel cilt görünümünü iyileştirir

Yabancı madde ile dolan kan cilde kötü yansır. siyah turp bu durumda çinko, fosfor, vitamin B kompleksi gibi kan temizleyici yardımcılar göndererek, toksinden arındırır. Atık maddeleri temizler. Cilt görünümünü iyileştirir.

Cildi gençleştirir

Kara turp bir antioksidan hazinesi olduğundan yaşlanmayı geciktirir. Bol miktarda C vitamini ile oksitlenmeye engel olur. Bu nedenle bol miktarda siyah turp suyu tüketilmesi önerilir.

Siyah nokta ve lekeleri giderir

Siyah turp suyu yüzde oluşan akne, siyah nokta, leke ve sivilce izlerini yok eder. Cilt iltihaplanması ve güneş yanıkları için anti-oksidatif özelliği devreye girer. Ayrıca siyah turp ile yapılan maskeler cildin aydınlanmasını sağlar.

Cildi nemlendirir

Vücudun hidrasyonuna yardımcı olan su içeriği sayesinde cildi nemlendirir. Kuruma, dökülme ve kaşınma şikâyetlerini azaltır. Cilde taze ve canlı görünmesini sağlar.

Saç dökülmesini engeller

Saç dökülmesi cinsiyet ayırt etmeden herkesin yaşadığı yaygın bir sorundur. Bir bardak siyah turp suyu ile dökülmeler önlenebilir. Bu mucize sebze, kan dolaşımı artırır ve saç köklerini uyarır. Saçı güçlendirerek besler. Ayrıca yeni saçların çıkmasında oldukça etkilidir.

Sebum dengesini ayarlar

Sebum bezleri aşırı salgılanır ise cilt ve saç derisi çabuk yağlanır. Bu durum ciltte aknelere ve siyah noktalara yol açarken, saç derisi üzerinde de kepeklenmeye neden olur. Siyah turp saç maskesi ve cilt maskesi olarak kullanıldığında sebum kontrolü sağlanmış olur.

Siyah Turp Saç Maskesi Nasıl Yapılır?

Malzemeler

  •  1 adet orta boy siyah turp
  • 1 yumurta
  • 1 litre su

Nasıl Hazırlanır?

Bir tencerenin içine 2 litre su dökülür ve turp atılır. Ortalama 30 dakika kaynama sonrasında, soğuması için beklenir. Ardından bir yumurta kırılarak, iyice karıştırılır ve saça sürülür. Karışımı saç köklerine kadar yedirmek gerekir. 2 veya 3 saat bekletilir ve saç durulanır. Bu maskenin haftada 2 kez uygulanması önerilir. Saçların gür çıkmasını sağlar ve saç dökülmesini durdurur.

Siyah Turp Cilt Maskesi Nasıl Yapılır?

Malzemeler

  • 1 adet turp
  • 1 çorba kaşığı limon
  • 1 çorba kaşığı badem yağı
  • 1 fincan sür
  • 1 çorba kaşığı pirinç unu
  • 1 yumurta akı

Nasıl Hazırlanır?

Rendelenen turp bir süre kaynatılır. Soğuduktan sonra yumurta akı ve 1 çorba kaşığı limon suyu eklenir ve iyice çırpılır. Sonrasında kalan diğer malzemeler eklenerek, karıştırılır. Boyun ve yüz bölgesine uygulandıktan sonra 30 dakika beklenir. Süre sonunda cilt durulanır ve nemlendirilir. Haftada 2 defa uygulanmasında sakınca olmaz.

Siyah turp cilt maskesi; cilt kırışıklarını engeller ve hücreleri yeniler. Karışımın içinde bulunan süt ve badem yağı, cildi sakinleştirir ve nemlendirir. Limon ve yumurta akı ise cildi gerer. Pirinç unu cilde peeling yapılmasında yardımcı olur ve cildi beyazlatır.

Siyah Turp Vücut Sağlığı İçin Neleri Vadediyor?

Siyah turp cilt sağlığı yanında vücut sağlığı için de birtakım vaatlerde bulunuyor. Beslenme uzmanlarının gözdesi olan bu sebze kalbi korur, vücut direncini artırır, tansiyon ve kolesterolü dengeler. Sağlıklı bir yaşam içi sofralardan eksik edilmemesi gerekir.

Karaciğer fonksiyonunu korur

Vücudun en hayati organı karaciğerin fonksiyonlarını koruma altına alır. Safra kesesi akışını kolaylaştırır. Karaciğer sağlığı için gerekli olan B1 vitamini, C vitamini, magnezyum ve kalsiyum gibi minareleri temin eder. Bu nedenle beslenme alışkanlıkları içinde yeri sağlam olması gereken bir sebzedir.

Kronik soğuk algınlığı için tedavi edicidir

Karaturp, solunum yollarını açar, öksürüğü sonlandırır. Kronik soğuk algınlığı hastalıklarında tedavi edicidir.

Tiroid bezi salgılanmasını düzenler

Graves gibi tiroid bezi hastalıkları için salgı düzenleyicisi olur. Aşırı salgılanan tiroid bezlerini dengede tutar.

Kolesterolü düzenler

Siyah turp vücudun metabolizması içinde görevlenir. Yağ dolaşımı sistemine ulaşarak, yağ birikmesini engeller. Bu sayede kolesterolü normal seviyesinde düzenler ve kalp krizi gibi tehdit edici riskleri azaltır.

Sindirim sistemine yardımcı olur

Karaturp mideden toksinleri temizleyerek, sindirim sistemine yardımcı olur. Midenin PH seviyesini korur. Lif bakımından bol olan bu sebze safra sistemini iyileştirir.

Böbrek taşı ve kumunu temizler

Safra kesesi ve böbreklerde bulunan taş ve kumlara karşı ağrı kesicidir. Bunun için idrara çıkmayı kolaylaştırır. Böbreklere yerleşmiş taşların atılması için siyah turp suyu içilmesi gerekir. Böylelikle ismi geçen organların temizliği yapılmış olur.

Zihnî uyandırır

Magnezyum ve potasyum bakımından zengin olan bu sebze zihin tembelliğine karşı beyni uyandırır. Beynin elektromanyetik dengesini korur ve tıpkı bir şarj aleti cihazı gibi beynin fonksiyonlarını zinde tutar.

İskorbüt hastalığı tedavisinde kullanılır

C vitamini yetersizliğinden oluşan iskorbüt hastalığında oldukça cömert olur. İhtiyacı olan tüm vitaminleri çok kısa sürede sağlar. Bunun dışında kemikleri kuvvetlendirir ve eklem iltihabına karşı koruyucu olur.

Karın şişkinliği sorunlarını çözümler

Siyah turp yüksek dozda antioksidan içerir. Bu nedenle bağırsak ve bağırsak tünelleri içindeki toksinleri temizler. Bu sayede asitler temizlenir ve karın şişkinliği iner.


0 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar

Yorum