Tarihe damga vuran kadınların korkutucu güzellik sırları

Kadınlar, medeniyetin doğuşundan buyana çekici, güzel ve cazibeli görünmek için farklı arayışlara girmişlerdir. Bu yazımızda tarihin en güzel kadınlarının 10 garip güzellik sırrını sizlerle paylaşacağız.


Tarihe damga vuran kadınların korkutucu güzellik sırları

Kadınların tarihi güzellik sırları kronolojisi eski Roma ve Yunanlılara kadar uzanıyor. Çekici, güzel ve cazibeli görünmek isteyenler sadece kraliçe ve prensesler değildi. Ancak onların büyüleyici görünme çabaları dönemin kadınlarına ilham verdi. Bu yazımızda tarihe damga vuran kadınların korkutucu güzellik sırları hakkında en şaşırtıcı bilgileri derledik.

Tarihin Sayfalarına Giren Kadınların Ürkütücü Güzellik Sırları

Antikçağdan günümüze kadar kadınların güzel görünme çabaları çoğu habere konu oluyor. Bu kadınların ürkütücü güzellik sırları arasında timsah dışkısı, böcek bağırsağı, haşlanan kanatlı hayvanlar, çiğ dana eti gibi cilt bakım rutinleri yer alıyor. Bu haberimizde bazen şaşıracağınız bazen de iğreneceğiniz tarihi güzellik sırları ve bunu uygulayan kadınları öğreneceksiniz. Hazırsanız, başlayalım.

İtalyan Ressam Simonetta Vespucci: İdrar ve Sülük

İtalyan Ressam Simonetta Vespucci adını sadece yaptığı resimlerle duyurduğunu sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Rönesans döneminin ilham veren güzelidir. Bu güzelliğini ise; yüzünü idrar ile yıkayıp, sülük ile temizlemesine borçlu. Onun için cildinin beyaz ve soluk olması güzellik nişanesiydi. Bu yüzden sülükleri yüzünden hiç eksik etmedi. Diğer bir cilt bakım maskesi ise yumurta akı ve ekmek kırıntılarından oluşuyordu. İçine sirke ilave edip, yüzüne sürmekten çekinmezdi. Kaşları için ise kaya şapı bakımı yapardı.

Fransız Kraliçesi Marie Antoinette: Kuş Pisliği

Maria Antoinette’nin tarihi güzellik sırları kimine iğrenç gelse de onu dönemin güzellik unvanının sahibi yapmıştır. Bunu korumaya kararlı olan Marie, yaşamı boyunca tatlı ve pasta yemedi. Kuş pisliği ile yüzüne maske yapmaktan vazgeçmeyen Maria, bu maskenin onu genç tutacağına inanıyordu.

Kleopatra: Böcek Ezmesi, Timsah Pisliği ve Eşek Sütü Banyosu

Bir rivayete göre Kleopatra, Alanya Kalesi’nde cinsel birliktelik yaşadığı erkekleri surlara atardı. Bu ölüm meleğinin kendisi gibi ürkütücü güzellik sırları arasında böcek ezmesi ve bağırsağı yer alıyor. Ezilen böceklerin bağırsaklarını ruj olarak kullandığı gibi gözaltına da sürüyordu. Eşek sütü ile uzun süre banyoda kalır, timsah pisliğini ise yüzüne sürerdi. Dönemin en cazibeli ve çekici kadını olan Kleopatra için erkekler birbirleri ile yarıştı.

Avusturya İmparatoriçesi Elisabeth: Çiğ Dana Eti Yüz Maskesi

Avusturya imparatoriçesi Elisabeth 19. Yüzyılın kusursuz güzel kadınlarından biridir. Yüz hatları düzgün ve cildi pürüzsüz olan Elisabeth’in saçları uzun ve kestane rengindeydi. Çiğ dana eti ile yüzüne maske yapar, boyun ve yüzüne zeytinyağı dışında başka bir şey kullanmazdı. 49.5 santimetrelik ince beline rağmen korse takardı. Günde üç saat boyunca saçlarını tarar ve çok az yemek yerdi.

Mısır Kraliçesi Nefertiri: Aşırı Makyaj

Cesedi makyajlı gömülen kadın Nefertiri baştan aşağıya tıraş olan dönemin en güzel kraliçesiydi. Saç kılı bile yoktu. Göz makyajını kohl isminde bir boya ile yapar, başına peruk takardı. Ölme nedenini aşırı makyaja bağlayan birçok görüş var. Çünkü yoğun rujunun içinde bromin manniti denilen zehir bulunurdu. Kohl ise kurşun tozundan elde edilirdi. Nefertiri’nin aşırı makyajında kullandığı ürünler, tarihin sayfalarına giren kadınların ürkütücü güzellik sırları listesine girmesini sağladı.

İskoç Kraliçesi I. Mary: Beyaz Şarap Banyosu

İskoç Kraliçesi I.Mary’nin keskin hatlı bir burnu ve büyük çenesi vardı. Günümüzde vineoterapi denen beyaz şarap banyosunu yapardı. Mary’in tarihi güzellik sırları, güzel bir kadın olmamasına rağmen Kraliçe olmasından ileri geliyordu.

Lucrezia Borgia: Uzun Süre Yıkanan Saçlar

Saçlarına âşık Lucrezia Borgia uzun süre saçlarını yıkardı. Aile fertlerinin saçları siyah olmasına rağmen kendisinin saçları sarı renkteydi. Saçlarına limon sıkarak saatlerce güneş altında beklerdi. Gün boyu saçlarına bakar, parlaklığını kontrol ederdi.

Isabella Gilbert: Siparişe Göre Gamze Makinesi (Dimple Maker)

1936 yılının güzellik anlayışında yanakta gamze olması kadınları heyecanlandıran bir estetik görünümdü. Bu görünüme kavuşmak isteyen kadınlar, Isabella Gilbert’e gamze yaptırmaya giderlerdi. Dimple Maker adında gamze yapıcı makine icat eden bu kadının birçok müşterisi oldu. İki düğme ve bir yaydan oluşan bu makine yanaklara bastırılıyordu. Sonraki yıllarda yapılan araştırmalar bu aletin kansere neden olduğunu ortaya çıkardı. Tarihin tozlu sayfalarına adını yazdıran bu alet aynı zamanda kadınların ürkütücü güzellik sırları listesine girmeyi başardı.

Zoe Porphyrogenita: Kozmetik Laboratuarı

Bizans İmparatorluğu’nun İmparatoriçesi Zoe, ilerlemiş yaşında bile hâlâ genç kız gibi görünüyordu. Cilt bakımını bir an bile aksatmaz, güzel görünmek için çok çabalardı. Zoe sonunda sarayın içinde kozmetik laboratuarı açmaya karar verdi. O bir imparatoriçe olmuştu ve eskisinden daha da güzel görünmek istiyordu. Kozmetik laboratuarında onun için deneyler yapılıyor ve sadece o kullanabiliyordu.

Kraliçe I.Elizabeth: Kurşun Kaplama Cilt

Kraliçe I. Elizabeth’in cildi çok beyazdır. Beyaz cilt o dönemin güzellik simgesini ifade ederdi. Zengin ve güzel kadınlar beyaz tenli diğerleri bronz ve buğday tenli diye ayrılırdı. Elizabeth’in ürkütücü güzellik sırrı kurşunda gizliydi. Yüzünün hep beyaz kalması için kurşunun içerisinden alınan bir madde ile boya yapardı. Felç ve ölüm riskine rağmen beyaz yüz akımı için kurşundan hiç vazgeçmedi.


0 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar

Yorum