Varis neden olur ve nasıl geçer? Tıbbi ve doğal reçeteler

Derinin altında genişleyen toplardamarlar kıvrılır. Zamanla oluşan şişlikler ile birlikte mavi ve yeşil renge bürünen varisler, hem ağrı verir hem de estetik kaygı oluşturur. Bu haberimizde varis neden olur? Varise ne iyi gelir? Belirtileri ve tedavisi nelerdir? Merak edilen tüm detaylara ulaşabilirsiniz.


Varis hem erkek hem de kadınlarda görülen, ileri yaşlarda çıkma olasılığı daha yüksek olan bir damar rahatsızlığıdır. Deri altında mavi renkli genişleyen toplardamarlar, kıvrılır ve büyük damar paketleri oluşturur. Zaman içinde bu paketlerin içindeki damar kanalları çatlar. İleri seviyede ise bacaklar şişer ve venöz hastalığına yol açabilir. Damarlarda toplanan kanın pıhtılaşması dayanılmaz ağrıların kapısını aralar. Özellikle kadınlarda görülen toplardamar rahatsızlığı için ‘’varis neden olur ?’’ sorusuna yanıt aradık. İşte yanıtı…

Varis Neden Olur?

Varis oluşum nedenlerinde birçok faktör etkilidir. Aşırı kilo, hamilelik, ayakta uzun süre kalma, bir grup meslekler, doğum kontrol hapları, kabızlık, hormon hastalıkları, ilerlemiş yaş, cinsiyet, genetik etkenler, hamilelik ve dar giysiler bunlardan bazıları. Fakat en yalın ifadeyle varis nedeni, toplardamar kapakçığının yetersiz performansıdır.

Geriye doğru kaçan kan birikir ve şiddetli basınç yapar. Bu durum bir süre sonra damarları genişletir ve kıvrılmasına neden olur. Bacak ve kasıkta görülen bu geniş damar yolları mavi veya yeşil renkte olup, kişinin günlük yaşamını etkiler. Hareketlerini kısıtlar ve mutsuz eder. Bacaklarda ağırlık, uyuşukluk, şişlik, kaşınma en yaygın varis belirtileri arasındadır.

Varisli Damar Nasıl Tedavi Edilir?

Varisli damar en klasik yöntem olan damar skleroterapisi ile tedavi edilir. Bu teknikte iyileşme süreci uzun ve zahmetlidir. Damardan verilen köpük ile varis paketlerinin küçültülmesine karşın tekrarlama olasılığı yine de vardır.

Varis tedavisinde kullanılan diğer yöntem ise lazer ile katater yerleştirilir. Damar gönderilen ışınlar sayesinde yakılır. Radyo dalgaları ile ısı gönderme tekniğine radyofrekans tedavisi denir. Hastaya sınırlı uyuşturma yapılır ve aynı gün taburcu olur.

Varis Nasıl Önlenir?

 • Bisiklet, yüzme, egzersiz, tempolu yürüyüş gibi egzersizler yapılır.
 • Ayakta uzun süre kalınmaz veya oturulmaz. Hareketli olmaya dikkat edilir.
 • Beslenmeye dikkat edilir, aşırı kilolar verilir.
 • Bedeni saran ve sıkan kıyafetler tercih edilmez.
 • Ayağı rahatsız eden topuklu ayakkabılar tercih edilmez.
 • Lifli besinler tüketilir.
 • Bacak üstüne atılan oturma pozisyonlarından kaçınılır.
 • Varis çorabı kullanılır.
 • Ayaklar gün içinde yukarı kaldırılarak dinlendirilir.
 • Ayak ve bacak masajı yapılarak, kan dolaşımı sağlanır.
 • Sıcak su ile temasa dikkat edilir.

Varis Tedavisi İçin Doğal Reçeteler

Tıbbi çözümlerin yanı sıra varis tedavisi için doğal reçeteler arayanlara yaptığımız araştırmaları derledik.

Tavşan Kirazı

Tavşan kirazı, kan dolaşımını düzenler ve ödem atar. Bu bitkini yaprak, kök ve meyveleri bacak rahatsızlıklarında kullanılır. Çayını bolca tüketen varis hastalarında iyileşme görüldüğü söylenir. Bunun için İki tatlı kaşığı tavşan kirazı kökü bir bardak kaynar suda demlenir. Ortalama 10 dakika sonra süzülüp, tüketilir.

Altın Otu

Altın otu veya güneş çiçeğinin bitki özlerinden elde edilen yağ ile bacaklara masaj yapılır. Varisli damar için çayı da tüketilebilir. Çayı oldukça acı olduğundan bal ile tatlandırılır. Bir bardak kaynamış suyun için 5–6 adet altın otu çiçeği atılır ve 10 dakika demlenmesi beklenir.

Sahil Çamı

Sahil çamı bacaklardaki ödemi ve şişkinliği alır. Çok güçlü bir antioksidan olan çam kabuğunun ekstresinden oluşur. A,C ve E vitaminleri yüksektir.

Sarımsak

Sarımsak iltihabı giderir ve damar içine sızmış toksinleri atar. Kan dolaşımını hızlandırır. Bu doğal reçete için birkaç diş sarımsak dilimlenir. Ardından 2 adet portakal suyu ve iki çorba kaşığı zeytinyağı bir cam kavanoza koyulur. 12 saat bekletildikten sonra varisli bölgelere masaj yapılarak sürülür. Cilt streç bir film veya bezle sarılır ve bir gece bekletilir. Etki göstermesi için aynı işlem 7 gün boyunca uygulanır.

Elma Sirkesi

En etkili doğal reçetelerden biri olan elma sirkesi, varis tedavisinde sıklıkla kullanılır. Vücudu temizler, kan akışını kolaylaştırır ve artırır. Varisli damar ağrıları azalır ve şişlikleri alır. Bunun için varisli bölgeye katıksız elma sirkesi sürülerek masaj yapılır. Etkili olması için sabah ve akşam masaj yapılması önerilir. Ayrıca iki çay kaşığı elma sirkesi bir bardak suya karıştırılarak içilebilir.

Kırmızıbiber

Kırmızıbiber içinde bioflavonoid ve C vitamini bulunur. Bu sayede kan dolaşımını destekler ve damar sıkışmalarını önler. Bir çay kaşığı kırmızıbiber bir bardak suda karıştırılıp, içilir.

Maydanoz

Güçlü bir antioksadan olan maydanoz hücreleri onarır ve yeniler. Zayıflamış damarları kuvvetlendirir. C vitamini bakımından oldukça zengin olan maydanoz bolca tüketilmelidir.

Zeytinyağı

Zeytinyağı kan dolaşımını düzenler ve artmasına katkı sağlar. Ayrıca iltihapları alır ve ağrıları dindirir. Bunun için eşit miktarda zeytinyağı ile E vitamini karıştırılıp, cildi yakmayacak şekilde ısıtılır. Hafif ılıyınca cilde masaj yapılarak sürülür. Varis tedavisinde başarılı olan bu doğal reçete 30 gün boyunca her gün tekrar edilir.


0 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar

Yorum