Vücuttan nikotin atan ve akciğerleri temizleyen besinler

Kan basıncını artıran ve akciğerde hasara yol açan nikotinden kurtulmak için her sigara kullanıcısının mutlaka tüketmesi gereken 14 yiyecek.


Vücuttan nikotin atan ve akciğerleri temizleyen besinler

Sağlığa zararlı olan sigarayı bırakmak bağımlıları için oldukça zor görünür. Sigara tiryakileri bu noktada vücudu temizleyen besinleri araştırıyor. Vücut tarafından filtrelenen nikotin bazen dışarıya atılamaz. Bu haberimizde vücuttan nikotin atan ve akciğerleri temizleyen besinler hakkında derlediğimiz bilgileri paylaşacağız.

Nikotin Temizleyen Besinler ve Nikotinin Olumsuz Etkileri

Sigaranın içeriğinde bulunan nikotin insan hayatını riske sıkan ve uyuşturucu maddelere gore 10 kat daha fazla bağımlılık yapan bir maddedir. Ülkemizde sigara kullananların sayısı bugün geçtikçe artıyor. Sigara içinde dört bin civarında kimyasal madde bulunur. Bu kimyasallar vücutta antioksidan açığına neden olur.

Nikotin beyin ve sinir hücrelerini öldürür ve kan pıhtılaşmanı artırır. Başta akciğer kanseri olmak üzere kalp ve damar hastalıklarına davetiye çıkarır. Nikotine karşı direnmekte güçlük çeken vücut,6 saat sonra bu maddeyi göndermeye çalışır. Fakat tamamen vücuttan atılması 3 günü bulur. Bazı nikotin temizleyen besinler sigaranın olumsuz etkileri için vücuda destek olur ve nikotin toksini atılmasını kolaylaştırır.

Kivi

Nikotin vücutta bulunan A,C ve vitaminlerini emer. Zarar görmüş hücreleri onarır. Kivi tüketerek kaybedilen vitaminler geri kazanılır.

Brokoli

Karaciğeri iyileştiren ve güçlendiren brokoli tam bir nikotin savardır. İçeriğinde C ve B5 vitaminlere bulunur. Bu sayede nikotinin olumsuz etkilerinin en aza indirir.

Isırgan otu

Isırgan Otu nikotin atan besinler içinde çok etkili bir dezenfektandır. İçeriğinde bulunan demir sayesinde nikotinin vücuttan atılmasını kolaylaştırır.

Ispanak

Sigara içenlere çiğ ısırgan otu yemeleri önerilir. Pişmiş ıspanak folik asit ve vitaminlerini kaybeder.

Su

Gün içinde bolca su içmek nikotin toksinlerinin vücuda yerleşmesini önler. Böylelikle nikotin hızlı bir şekilde vücuttan atılır.

Çam yaprağı çayı

Günde 1 bardak çam yaprağı çayı ile akciğer sağlığı korunur ve akciğerler nikotinden temizlenir.

Havuç suyu

Nikotin temizleyen besinler içinde havucun özel bir yeri vardır. Havuç suyu sigaradan kaynaklanan cilt yaşlanmasını önleyerek, cilt hücrelerinin yenilenmesine ve vücudun nikotinden temizlenmesini sağlar.

Yeşil çay

Sigara kullananların gırtlak ve akciğer kanserine yakalanma riskleri yüksektir. Bu risklerin yüzdelik oranlarını azaltmak için yeşil çay içilmesi önerilir. Yayılmak üzere olan kanser hücrelerini engeller.

Portakal

Turunçgiller ailesinin bir üyesi olan portakal tam bir sağlık hazinesidir. İçerisine bulunan fitokimyasal ve C vitamini ile kanın temizlenmesine yardım eder. Kan değerlerini düzenler.

Zerdeçal

Karaciğer dostu olan zerdeçal antioksidan özelliği sayesinde tam bir nikotin savaşçısıdır.

Bal kabağı

Bal kabağı beta karotenden açısından besin değeri yüksek bir sebzedir. Bir tabak bal kabağının içinde yüzde 35 civarı A vitamini bulunur. Nikotinin olumsuz etkileri için bal kabağı tüketilmesine dikkat edilmesi gerekir.

Karalâhana

Tam bir kanser savaşçısı olan karalâhana, turpgiller ailesinin bir üyesidir. Antioksidan gücü sayesinde nikotin kaynaklı biriken zararlı maddeleri vücuttan söküp, atar. Demir, magnezyum, potasyum ve kalsiyum vitaminleri bakımından bonkör bir sebzedir.

Pancar

Pancarın içeriğinde folat ve demir bulunur. Bu muhteşem ikili nikotini vücuttan kolaylıkla atar. Ayrıca karaciğeri iyileştirir ve kanı temizler.

Keçiboynuzu

Nikotin temizleyen besinler içinde olan keçiboynuzu kuvvetli bir balgam söktürücüdür. Nikotinden etkilenen akciğerleri temizler ve öksürük şikâyetlerini giderir.


0 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar

Yorum