Yosun yağının cilde faydaları neler? Yosun maskesi nasıl yapılır?

Yosun yağı denizin alt katmanları veya deniz kıyılarında bulunan deniz yosununun aromasından elde edilir. Yosun sulu bir bitkidir. Bu yazımızda yosun yağı nedir, cilde faydaları nelerdir? Yosun maskesi nasıl yapılır ve daha fazla soruya cevap bulabilirsiniz. İşte ayrıntılar


Yosun yağının cilde faydaları neler? Yosun maskesi nasıl yapılır?

Yosun yağı güçlü bir antioksidandır. Bu nedenle cildi kolaylıkla arındırır ve besler. Cilt sorunlarını giderir, hücreleri yeniler. Deniz yosunu içeriğinde C,E ve B vitaminleri bulundurur Kozmetik sektörünün göz bebeği olan yosun yağını her yaş grubu kullanabilir. Cilde nemlendirici etkisini keşfedenlerin merakla sorduğu yosun yağı nedir sorusunun yanıtı için haberimiz devamını okumanızı öneririz.

Yosun Yağı Nedir?

Yosun yağı, su yosunundan elde edilen bitkisel bir yağdır. Ülkemizde özellikle Akdeniz ve Ege kıyılarında su yosunları korumaya alınır. Vitamin ve mineraller bakımından oldukça cömerttir. Cilt bakımı dışında yağ yakıcı özelliğinden de faydalanılır. Cildi sıkılaştırır, cilt çatlaklarını giderir. Deniz yosunu çiçeksiz bitkilerin dibinde yetişir. Su yüzeyinde ve dibinde görmek mümkündür.

Yosun Yağının Cilt İçin 7 Faydası

Yosun yağı cildi nemlendirir

Yosun yağı cildin ihtiyacı olan nemi sağlayarak cildi besler. Böylelikle cilt daha yumuşak olur ve cilt sorunları ortadan kalkar.

Yosun yağı cilt çatlaklarını giderir

Hızlı kilo alıp verenler ve hamilelik sonrası vücudunda çatlaklar olanlar için etkili bir sıkılaştırıcıdır. Çoğu çatlak kreminin içinde yosun yağı bulunur.

Kılcal damar görünümünü azaltır

Yosun yağı yüzde bulunan ince kılcal damarları görünümünü kan akışını artırarak azaltır.

Yosun yağı selülit problemini azaltır

Yosun yağı kol bacak ve basen bölgesindeki selülitleri azaltmada yardımcı olur. Deriye nüfuz eden yağ, masaj yapılarak ovalanır.

Gözaltı kırışıklıklarını giderir

Yosun yağı tıpkı bir nemlendirici krem gibi gece ve gündüz göz çevresine sürüldüğünde Gözaltı kırışıklarını giderir. Ayrıca gözaltı morluklarının görünümünü hafifletir.

Cilt lekelerini ortadan kaldırır

Güneş ışınları veya sivilce izlerinden kalma cilt lekelerini ortadan kaldırır. Lekeli bölgeyi onarır ve hücre yenilenmesini sağlar

Cildi pürüzsüzleştirir

Düzenli kullanımda cildi pürüzsüzleştiren yosun yağı aynı zamanda tazeler. Cilt kusurları kısa sürede iyileşir.

Yosun Yağı Nasıl Kullanılır?

Yosun yağı nasıl kullanılır diye soranlar için dâhilen veya haricen kullanılabildiğini söyleyebiliriz. Diğer bitkisel yağlar ile birlikte karıştırılıp kullanıldığı gibi tek başına da kullanılır. Sorunlu ve lekeli bölgelere sürülen yosun yağ, streç film ile sarıldığında daha etkili sonuçlar verir. Cilde masaj yaparak uygulanması cilt altına sızması bakımından önemlidir.

Yosun yağını göz çevresine uygularken 3 damla yeterlidir. Gözaltına sürerken bir saate yakın bekletmekte fayda var. Ardından durulanması gerekir. Saç bakımında ise şampuana karıştırılabilir. Badem yağı ile birlikteliğinden yapılan saç masajı, saç köklerini güçlendirir. Saç dökülmesi problemlerini giderir. Bölgesel kilo problemi olanlar, yosun yağı ile yapılan masajın ardından bölgeyi streç film ile sarmalıdırlar. Hem zayıflamaya hem de bölgede oluşan çatlakların azalmasında etkili olur.

Cildi Temizleyen Yosun Maskesi

Malzemeler:

 • 1 çorba kaşığı yosun yağı
 • 2 çorba kaşığı ılık su
 • 2 çay kaşığı organik bal
 • 2 çay kaşığı aloe vera jeli

Nasıl hazırlanır ve uygulanır?

 • İki çorba kaşığı ılık su ile yosun yağı karıştırılır. Macun kıvamına geldiğinde bal eklenir.
 • Karışımın içine aloe vera eklenerek, etkisi artırılır.
 • Hazırlanan maske yüze eşit miktarda sürülür ve yarım saat beklenir.
 • Yarım saatin ardından cilt durulanır.

Cildi temizleyen yosun maskesi malzemelerinden bal, cildi yumuşatır, aloe vera jeli ise cildi sıkılaştırır. Yosun yağının güçlü formülü cildi temizler, lekelerin rengini açar. Bu maske haftada 2 kez uygulanabilir.

Selülit Azaltan Yosun Yağı Maskesi

Malzemeler:

 • 1 tatlı kaşığı yosun yağı
 • 1 tatlı kaşığı portakal yağı
 • 10 damla kadar limon yağı
 • 2 çorba kaşığı susam yağı
 • 1 çorba kaşığı avokado yağı
 • 2 çorba kaşığı zeytinyağı

Nasıl Hazırlanır ve Uygulanır?

Verilen miktardaki tüm malzemeler bir kâsenin içinde karıştırılır ve koyu bir cam şişeye boşaltılır. Selülit maskesinin etkili olabilmesi için her gün ve düzenli olarak uygulanması gerekir. Uygulama yaparken dairesel masaj yapmak önemlidir. 30 dakikalık bir masajdan sonra bölge streç film ile sarılır. Yaklaşık 2 saatin ardından durulanır. Karışım buzdolabında saklanır. Selülit azaltan yosun yağı maskesi ile birlikte egzersiz yapılması, selülit sorununun çözülmesinde yardımcı olur.

Yosun yağı, vücut sağlığından cilt ve saç bakımına kadar kullanılabilen popüler bir bitkisel yağdır. Etkisini ilk kullanımdan itibaren gösterir. Yanma ve sıcaklık hissi dışında bilinen bir yan etkisi yoktur. Uzunca yıllar raflarda ve gönüllerde yerini koruyacak gibi görünüyor.


0 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar

Yorum